phpRS
Dnešný dátum: 23. 06. 2018  Hlavná stránka ° Zoznam rubrík ° Download ° Linky ° Poradňa ° (Mini)Fórum Vitajte...Počasie

Kontakt:
Stránka Trnava Prednádražie I-II

Kontakt na autora:

prednadrazie @prednadrazie.sk


* RADY PRE VODIČOV A CHODCOV

Vydané dňa 21. 03. 2008 (5188 prečítaní)

Mnohí z vodičov automobilov ale aj veľa chodcov sa už dostalo do situácie, že nezaregistrovali z diaľky sa približujúci a silnejúci prerušovaný zvuk sirény (zvukového výstražného zariadenia) a blikajúce modré svetlo. Zrazu je tu sanitné vozidlo označené modrou hviezdou života a nápisom "Záchranná zdravotná služba". Je tu, na prechode pre chodcov, ktorí majú zelenú, na dvojprúdovej ceste za autami stojacimi na červenú. Väčšina vodičov a chodcov chce pomôcť, ale žiaľ nevedia ako reagovať. Podľa výrazu tváre je však vidieť, že sú aj takí, ktorí nechcú reagovať, pretože sa ponáhľajú viac ako my, alebo majú menej času ako pacient, ktorí lapá po dychu z posledných síl a sekundy čakania sú mu hodinami.


Kto sme
V bielych sanitných vozidlách označených Modrou hviezdou a oranžovým pásom sú dva druhy posádok: dvaja záchranári, alebo dvaja záchranári a lekár - záchranár. Kvalifikácia záchranárov je vysoká: stredná škola s dvojročným nadstavbovým špecializovaným štúdiom, alebo najmenej stredná zdravotnícka škola s maturitou. Niektorí záchranári majú vysokoškolské vzdelanie. Lekári majú najmenej jednu atestáciu z niektorého z troch základných odborov (anestéziológia, chirurgia, interná medicína). Vozidlá sú vybavené na úrovni mobilnej jednotky intenzívnej starostlivosti, to znamená všetky lieky potrebné pre akútne stavy, prístroje na sledovanie životných funkcií, liečbu porúch srdcového rytmu a na náhradu dýchania a zdravotnícke potreby na ošetrenie akýchkoľvek úrazov. Sme pripravení na liečenie akejkoľvek náhlej poruchy zdravia, na liečbu náhleho zhoršenia chronických chorôb a aj na zvládnutie hromadných nešťastí.
Prečo sa ponáhľame k pacientovi
Naši pacienti sú vždy v núdzi, často v ohrození života. Aj keď prídeme najneskôr do 15 minút od telefonátu (aspoň v mestách), pre človeka so silnými bolesťami srdca, pre pacienta dusiaceho sa pri astmatickom záchvate, alebo pre príbuzných pacienta v bezvedomí je každá minúta večnosťou. Preto sa ponáhľame, lebo vieme ako túžobne a netrpezlivo sme očakávaní.
Prečo pacient potrebuje plynulú jazdu
Zvonka nie je vidieť kedy ideme k pacientovi a kedy ideme s pacientom do nemocnice ak pacient po ošetrení v domácnosti potrebuje ďalšiu liečbu. Základom úspechu je nielen samotná rýchlosť zásahu záchrannej služby, ale aj šetrnosť. Predstavte si pacienta po autonehode so zlomeninami. Každý pohyb nesmierne bolí a to aj napriek podaniu liekov proti bolesti. Mnohí naši pacienti sú v šoku, kedy každý pohyb, či už v zvislom, alebo vodorovnom smere narúša chabý krvný obeh. Nedá sa na ceste vyhnúť nerovnostiam vozovky, nakláňaniu v zatáčkach. Dá sa ale vyhnúť zbytočnému spomaľovaniu (prudké brzdenie), opakovanému zrýchľovaniu a kľučkovaniu z jedného jazdného pruhu do druhého. Potrebujeme len ohľad na vezeného pacienta od ostatných účastníkov premávky.
Ako môžem pomôcť
Predovšetkým treba zdôrazniť, že nežiadame nič pre seba a pre svoje pohodlie. Naši záchranári sú skúsení vodiči a počet drobných nehôd pri miliónoch najazdených kilometroch je minimálny. Prosíme Vás o pozornosť v mene pacientov v našej starostlivosti. Myslite na to, že nabudúce môžeme prenášať vás, alebo vašich blízkych.

Chodci:
- nevchádzajte na cestu ak počujete zvukové znamenie (sirénu) alebo vidíte svetelné výstražné znamenie, aj keď máte zelenú.
- Ak ste na ceste (vozovke), rýchle dokončite prechádzanie cez prechod a pozerajte sa, z ktorej strany sa blíži vozidlo záchrannej služby. Ak vidíte prichádzajúce vozidlo, prejdite sa na tú stranu cesty, ktorá je bližšie k Vám.
Vodiči automobilov - za jazdy:
- pribrzdiť (rozsvietiť brzdové svetlá) a zapnúť pravý ukazovateľ smeru, aby sme vedeli, že o nás viete
- zaradiť sa do pravého jazdného pruhu na dvojprúdovej ceste
- pri súbežnej jazde v dvoch pruhoch najprv zrýchliť a potom sa zaradiť pred vozidlo v pravom jazdnom pruhu
- vodiči v pravom jazdnom pruhu pribrzďujú a umožnia "zipsovité" zaraďovanie z ľavého pruhu
- uvoľniť stred vozovky zaradením sa na obidve krajnice pri obojsmernej vozovke bez vyvýšenia (ostrovčeka) v strede
- nezastavovať na zúžených miestach a tesne pred nimi (napr. pri nástupnom ostrovčeku električky, pri zúžení vozovky pre opravu a výkop),
- nezastavovať na dvojprúdovej ceste ak idú iné vozidlá v protismere,
- nevchádzať do križovatky ak vidíte alebo počujete výstražné znamenia (dlhý prerušovaný tón na rovnej ceste, krátko prerušovaný tesne pred príchodom ku križovatke)
- ak ste v križovatke, rýchle ju prejdite, zaraďte sa do pravého pruhu a zapnite pravú smerovku
- sledujte ukazovatele smeru vozidla záchrannej služby, aby ste videli kam a kedy bude na križovatke odbočovať
Vodiči automobilov - pri čakaní na červenú:
- rozostúpiť sa doľava (na ostrovček) a doprava (na krajnicu) ak stojíte v dvoch pruhoch na červenú a obojsmerná vozovka je rozdelená stredovým ostrovčekom
- vojsť aj na prechod pre chodcov a do križovatky, ak je to potrebné na uvoľnenie aspoň jedného pruhu
Všetci:
- po prechode záchrannej služby zvýšte pozornosť. Každý sa začína ponáhľať, chodci dobiehajú spoje, vozidlá z viacerých smerov sa rozbiehajú, niekoľko desiatok sekúnd môže prevládať chaos.
Záverom
"Vynucovanie" si prednosti v jazde vozidlom záchrannej zdravotníckej služby nie je arogancia a pohŕdanie, ale snaha byť čo najskôr na mieste, kde je niekto v núdzi. Možno je to blízky príbuzný "hluchých a slepých" vodičov a chodcov. Často je vidieť zneužívanie znaku Modrá hviezda inými vozidlami, ktoré si tento medzinárodný znak záchrannej služby mýlia s označením zdravotníckych vozidiel všeobecne - ak ich zastavia pri nehode a neposkytnú kvalifikovanú prvú pomoc - vystavujú sa trestnému stíhaniu za falošné označenie.
Verím, že tento príspevok pomohol osvetliť niektoré skutočnosti. Tým, ktorí by radi pomohli, ale doteraz nevedeli celkom presne akým spôsobom, sa po zaregistrovaní výstražných znamení v spätnom zrkadle uľaví. Ďakujeme Vám v mene všetkých pacientov v núdzi a prajeme Vám, aby ste rýchlu pomoc nikdy nepotrebovali.(c) MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., január 2009


Učebné texty sú odporúčané Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky pre výučbu v kurzoch prvej pomoci (14704-6/2008-OZdV z 19.12.2008)

Autor je:
- hlavný lekár, Life Star Emergency, spol. s r.o., záchranná služba, www.lse.sk
- vedúci Subkatedry urgentnej medicíny, Slovenská zdravotnícka univerzita, www.szu.sk
- súdny znalec, www.justice.gov.sk
- Viliam Dobiáš www.dobiasovci.sk


Užitočné odkazy:
Domáce úrazy - Časopis Zdravie

Najnovší článok:

Bleskové správy jún - december 2010Celý článok | Počet komentárov: 9 | Pridať komentár | Informační e-mailVytisknout článek

Prehľadné menu
O nás
Hlavná stránka
Zoznam rubrík
Download
Weblinks
Ankety
Prehľad článkov

Kontakt
PodporteCustom Search

*****


SPRAVODAJSTVO:

Miesto pre anketuTento web bol vytvorený prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Neručím a nezodpovedám za vložené príspevky a obsah diskusií, rovnako nezodpovedám za porušovanie autorských a ani iných práv
používateľmi tohoto webu. Každý používateľ si je zodpovedný za svoje vložené príspevky. Používať tento web spôsobom, ktorý je v rozpore
so všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, je zakázané.
Vstupom na stránku vyjadrujete súhlas s Podmienkami používania.
Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Kopírovanie, obmieňanie, komerčné využívanie a šírenie ktorejkoľvek časti tejto stránky (vrátane fotografií a video záznamov) v akejkoľvek forme môže nasledovať
až po predchádzajúcom písomnom súhlase od prevádzkovateľa stránky.
Porušenie autorského práva sa stáva predmetom občianskoprávnej alebo trestno-právnej zodpovednosti.