phpRS
Dnešný dátum: 23. 06. 2018  Hlavná stránka ° Zoznam rubrík ° Download ° Linky ° Poradňa ° (Mini)Fórum Vitajte...Počasie

Kontakt:
Stránka Trnava Prednádražie I-II

Kontakt na autora:

prednadrazie @prednadrazie.sk


* Policajné správy z Trnavského regiónu: január - jún 2010

Vydané dňa 09. 07. 2010 (5934 prečítaní)

Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave
Dátum: 25.6.2010

Polícia vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala vo štvrtok (24.6.) o 07.15 v Hlohovci. Vodič kamióna prechádzal v Hlohovci cez kruhový objazd v smere z ulice Hlohovej na most. Pred priechodom pre chodcov zastavil a pustil skupinku asi štyroch chodcov. Následne sa s kamiónom rozbehol, no vzápätí zastavil na znamenia od iných vodičov. Až v spätnom zrkadle zbadal na zemi ležiacu ženu, ktorú dotiaľ nevidel a ktorú zachytil kamión. Vodič odstavil vozidlo a zranenej poskytol pomoc. 76 ročná žena z Dolných Otrokoviec však utrpela vážne zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahla. Polícia prosí svedkov tejto nehody, aby sa prihlásili na polícii a poskytli informácie na jej včasné prešetrenie.


Príslušníci kriminálnej polície kontrolovali v pondelok (21.6.) na Golianovej ulici 20 ročného Trnavčana. Mladík dobrovoľne vydal policajtom igelitové vrecko s obsahom sušenej rastliny, s podozrením, že ide o marihuanu. Ďalšieho 18 ročného kontrolovali vo večerných hodinách na Hospodárskej ulici. Aj v tomto prípade mladík z Bohdanoviec vydal policajtom dobrovoľne vrecúško s marihuanou. Zaistené látky sa podrobia expertíze, ktorá potvrdí, či skutočne išlo o drogy. Polícia začala v obidvoch prípadoch trestné stíhanie z drogovej trestnej činnosti.

Obvineniu z drogovej trestnej činnosti čelí 20 ročný muž z Opoja. Pri jazde po rýchlostnej komunikácii R1 sa dopustil priestupku, pre ktorý ho zastavila hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky. Policajt si počas kontroly všimol igelitové vrecúško pohodené za predným sedadlom spolujazdca s obsahom sušenej rastliny. Obvinený sám priznal, že ide o marihuanu, ktorú má pre vlastnú potrebu. Aj expertíza potvrdila prítomnosť jednej dávky drogy. Mladíkom za nedovolené držanie omamných a psychotropných látok hrozí trojročné väzenie.

Dátum: 22.6.2010

Trnavská polícia odhalila ďalšiu marihuanovú plantáž

Trnavskí kriminalisti v utorok /15.6./ vykonali dve domové prehliadky v prenajatých domoch občanmi Vietnamskej národnosti v Opoji a Piešťanoch. V obci Opoj polícia počas prehliadky našla a zaistila technické pomôcky na pestovanie marihuany, chemické hnojivá a zakoreňovače.

Následne polícia vykonala aj ďalšiu domovú prehliadku v Piešťanoch, kde bol priamo v dome zadržaný 54 ročný muž Vietnamskej národnosti, podozrivý z drogovej trestnej činnosti. V miestnostiach domu sa nachádzalo vybavenie na indoorové pestovanie rastlín (ventilátory, automatické zavlažovanie, svietidlá, výbojky, elektrické rozvody...). Vyšetrovateľ na mieste zaistil 170 kusov 90 cm rastlín tesne pred zberom a 206 kusov 10 cm sadeníc marihuany. Polícia zadržanú marihuanu ako aj technologické vybavenie podrobila ďalšiemu skúmaniu. Vyšetrovateľ po spracovaní dôkazov zadržaného muža obvinil zo spáchania drogovej trestnej činnosti a zároveň spracoval návrh na vzatie obvineného do väzby, ktorý sudca akceptoval.

Za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi v takomto rozsahu, hrozí obvinenému 54 ročnému mužovi Vietnamskej národnosti štyri až desať ročné väzenie.

Dátum: 18.6.2010

Policajná hliadka z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Leopoldove merala vo štvrtok (17.6.) o 14.00 hod. rýchlosť medzi obcami Hlohovec a Trakovice. Vodiča, ktorý sa na čiernom Audi A4 rútil 167 km rýchlosťou, chcel policajt zastaviť. Keď však videl, že vodič na jeho výzvy nereaguje, snažil sa uskočiť. Bezohľadný vodič to v plnej rýchlosti namieril priamo na policajta a zrazil ho. 23 ročný policajt utrpel pri zrážke ťažké zranenia, z ktorých sa bude liečiť asi šesť mesiacov. Polícia po incidente okamžite zahájila pátranie po horúcej stope. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre útok na verejného činiteľa, za ktorý hrozí páchateľovi 12 ročné väzenie. Po arogantnom vodičovi polícia naďalej pátra.

Dátum: 14.6.2010

Polícia v utorok zaznamenala krádež vlámaním vo Vrbovom. Krátko pred druhou hodinou v noci páchatelia vypáčili vchodové dvere na zlatníctve. Vošli do predajne, kde sa pokúsili odcudziť zabudovaný trezor. To sa im však nepodarilo a z miesta ušli. Polícia na mieste zaistila viacero stôp, ktoré budú podrobené skúmaniu. Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie pre zločin krádeže a poškodzovania cudzej veci, za čo hrozí páchateľom tri až desaťročné väzenie.


Hlohoveckí policajti boli v utorok krátko pred pol treťou v noci privolaní k požiaru motorového vozidla. Po príchode na ul. M. Bellu hliadka spozorovala horiace vozidlo. Po uhasení požiaru hasičmi bolo na mieste zistené, že auto bolo pravdepodobne úmyselne zapálené. Policajný vyšetrovateľ následne vykonal obhliadku zhoreného auta a začal vyšetrovanie pre zločin poškodzovania cudzej veci, za čo hrozí v tomto prípade páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov.


V utorok bolo na ceste medzi Veľkými Kostoľanmi a Drahovcami nájdené zhorené auto BMW. Polícia vykonala ohliadku vraku auta a zaistila ho pre ďalšie vyšetrovanie. Podľa predbežného vyjadrenia experta bolo auto podpálené úmyselne.


Vyšetrovateľ obvinil v utorok z prečinu porušovania domovej slobody a nebezpečného vyhrážania 23 ročného mladíka z Bratislavy. Začiatkom marca v Ratnovciach o pol druhej v noci násilím vnikol do rodinného domu. Majiteľom sa vyhrážal, že ak privolajú políciu alebo budú klásť odpor, tak im ublíži a dom podpáli. Po dlhšej chvíli mladík z domu utiekol, pričom nikomu neublížil a ani nič neodcudzil.

Počas vyšetrovania sa mladík priznal aj ku skutku z konca februára tohto roku. Taktiež v Ratnovciach krátko po jednej hodine v noci preskočil oplotenie rodinného domu, kde na vchodových dverách rozbil sklenú výplň. Majiteľom spôsobil škodu približne vo výške 30 €.

Policajti následne mladíka vypátrali a vyšetrovateľ ho obvinil zo spáchania tohto činu. Teraz mu za jeho protiprávne konanie hrozí väzenie na jeden až päť rokov.

Dátum: 8.6.2010

Opäť je tu Deň polície!

Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave Vás pozýva na preventívne podujatie Deň polície. Uskutoční sa vo štvrtok, 17. júna 2010 od 9.30 v areáli športového klubu Slávia Trnava. Aj tento rok Vám polícia umožní nazrieť do svojho zákulisia a ukáže Vám to najzaujímavejšie zo svojich činností. Určite budete vidieť zásah príslušníkov pohotovostného policajného útvaru aj za pomoci vrtuľníka, zneškodnenie časovanej bomby, policajnú kynológiu a jazdnú políciu. Pozrieť si môžete kriminalistickú techniku, policajné autá, motorky aj dopravné ihrisko. Uvidíte súčasnú i historickú vojenskú techniku, zákrok hasičov, záchranárov a tiež poskytovanie prvej pomoci. Pri rôznych preventívnych činnostiach a súťažiach budú deti odmenené pozornosťami od policajtov. Srdečne Vás všetkých pozývame, príďte sa pozrieť do areálu športového klubu Slávia Trnava! (V prípade nepriaznivého počasia sa akcia nekoná.)


plagat

Dátum: 7.6.2010

Podvodník skončil v rukách polície

Polícia zadržala priamo pri preberaní peňazí páchateľa, ktorý ich vylákal podvodom. V piatok, 4.júna popoludní, zatelefonovala neznáma žena istej pani z Hlohovca na pevnú linku. Predstavila sa ako jej príbuzná a požiadala ju o požičanie 3000,- € na kúpu auta. 64 ročnej Hlohovčanke sa na telefonáte niečo nezdalo a zatelefonovala svojmu synovi, policajtovi. Ten operatívne celú situáciu u skutočnej príbuznej preveril a zistil, že žiadne auto nekupuje a ani nežiadala o požičanie peňazí. Od tohto momentu sa aj matka policajta stala súčasťou akcie, išla do banky, kde mala vybrať peniaze a následne ich odovzdať páchateľovi. Pri odovzdaní však už čakali policajti, ktorí páchateľa na mieste chytili. V tomto prípade páchateľ škodu nestihol spôsobiť, no vyšetrovateľ ho už obvinil z ďalších dvoch skutkov.

V ten istý piatok stihli páchatelia v Hlohovci podobným spôsobom vylákať 2000,-€. Scenár bol podobný, dôchodkyni sa volajúca predstavila ako príbuzná z Bratislavy, ktorá potrebuje požičať na kúpu auta a peniaze si príde prevziať kolega. Aj tretí prípad podvodu, z ktorého je 24 ročný muž z Českej republiky obvinený, sa odohral v Hlohovci. Od 73 ročnej ženy prevzal 1900,-€, ktoré predtým vylákala jej údajná vnučka. Muž skončil v cele policajného zaistenia s návrhom na podanie obžaloby v super rýchlom konaní, pričom mu hrozí väzenie na jeden až päť rokov. Polícia preveruje jeho podiel na podobných podvodoch nielen v rámci Trnavského kraja, ale aj v iných krajoch.


Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, aby prostredníctvom telefónu nesľubovali požičanie peňazí. Páchatelia v týchto prípadoch využívajú výrečnosť, ktorou svoje obete obalamutia a získajú tak potrebné mená ich príbuzných. Zväčša telefonujú starším ľuďom, ktorí sú menej obozretní.

Dátum: 7.6.2010

Celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia

Medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín, organizuje tento týždeň (7. - 13. 6. 2010) na európskych cestách spoločnú dopravno-bezpečnostnú akciu. Aj na Slovenských cestách prebehne od dnes až do nedele dopravno-bezpečnostná akcia, zameraná na kontrolu požívania alkoholu a iných návykových látok. Cieľom tejto akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.


Rovnako sa zameriame aj na vodičov, ktorí hrubým spôsobom porušujú dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozujú iných účastníkov cestnej premávky. Upozorňujeme aj cyklistov, že rovnako aj oni sú vodičmi vozidiel, a aj na nich sa vzťahuje zákaz viesť bicykel pod vplyvom alkoholu. Aj im hrozí za takýto priestupok pokuta.


kpt. Ing. Viktor Plézel - hovorca Prezídia PZ

Dátum: 4.6.2010

Polícia obvinila z prečinu ublíženia na zdraví a výtržníctva 43 ročného muža z Piešťan. Obvinený koncom roka po predchádzajúcej slovnej hádke fyzicky napadol 25 ročného Piešťanca. Útokom mu spôsobil zlomeninu nosových kostí, s dobou liečenia dva týždne. Za jeho protiprávne konanie mu teraz hrozí až trojročné väzenie.


Polícia obvinila z prečinu krádeže a porušovania domovej slobody dvoch Piešťancov. Koncom februára obaja po vzájomnej dohode odcudzili z rodinného domu v Piešťanoch medené zvody, kolená a konzoly. 41 ročnému majiteľovi domu tak spôsobili škodu za 233 €.

Počas vyšetrovania sa obaja obvinení priznali aj k druhej krádeži, kde taktiež z rodinného domu odcudzili medené plechy, zvody a konzoly. Krádežou spôsobili 51 ročnému majiteľovi škodu za viac ako 500 €. Polícia oboch podozrivých vypátrala a obvinila zo spáchania týchto činov. Obvineným teraz hrozí až dvojročné väzenie.


Políciu v pondelok privolal 37 ročný muž zo Suchej nad Parnou k nálezu munície. Ten počas prác na pozemku našiel v zemi granát. Policajný pyrotechnik na mieste určil, že sa jedná o plne funkčný delostrelecký granát z obdobia druhej svetovej vojny. Následne muníciu zaistil a previezol na zneškodnenie. Polícia odporúča občanom, aby v prípade nálezu akejkoľvek munície s ňou nemanipulovali a ihneď to oznámili na telefónne číslo 158.


Polícia v pondelok obvinila z trestného činu podvodu 30 ročného muža z Jaslovských Bohuníc. Obvinený v minulosti požiadal o finančnú pôžičku nebankovú spoločnosť. Do žiadosti uviedol, že je zamestnaný v súkromnej spoločnosti s priemerným zárobkom 600 €. Na základe tohto mu bola poskytnutá pôžička vo výške 800 €. Muž však pôžičku následne nesplácal a pri vyšetrovaní sa zistilo, že v tom čase v žiadnej spoločnosti nepracoval. Tým sa dopustil trestného činu úverového podvodu, za čo mu teraz hrozí až 5 ročné väzenie.

Dátum: 28.5.2010

Polícia vyšetruje prípad krádeže v piešťanskom zlatníctve. Vo štvrtok, 27. mája krátko po 04.00h sa neznámy páchateľ vlámal do predajne zlatníctva v hoteli na Kúpeľnom ostrove. Páchateľ odtiaľ odcudzil väčšie množstvo šperkov, čím spôsobil majiteľovi škodu za minimálne 35 tisíc €. Polícia miesto krádeže zadokumentovala a po páchateľovi pátra.


Vyšetrovateľ obvinil z ublíženia na zdraví a výtržníctva dvoch mužov z Drahoviec. Podozriví sú z toho, že ešte vlani mali v Maduniciach pred miestnym barom fyzicky napadnúť 51 ročného muža. Údermi a kopancami do hlavy mu spôsobili ťažké zranenia. Dvom štyridsiatnikom hrozí väzenie na štyri až desať rokov.


Z prečinu falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorového vozidla obvinil poverený príslušník 21 ročného muža zo Šúroviec. Zakúpil si nepojazdné auto tej istej značky ako bolo jeho havarované auto. Povymieňal identifikačné údaje a z dvoch áut spravil jedno pojazdné. To používal na pôvodných evidenčných číslach. Po odhalení falšovania polícia auto zaistila a zaslala na expertízne skúmanie. V zmysle zákona je za takýto skutok možné potrestať páchateľa väzením na tri roky.

Dátum: 18.5.2010

Skúšobná prevádzka systému

Polícia oznamuje občanom, že v súvislosti s vydávaním nového polykarbonátového dokladu osvedčenia o evidencii vozidla, nebudú na dopravných inšpektorátoch v pondelok, 31. mája 2010, stránkové hodiny pre verejnosť.

Dátum: 18.5.2010

Kradli na cintoríne, policajti ich vypátrali

Hlohoveckí policajti vypátrali dvoch páchateľov, ktorí sú podozriví z toho, že pokradli z cintorína sošky. Vo štvrtok, 13. mája, v ranných hodinách, odcudzili z viacerých hrobov v Hlohovci 58 okrasných sošiek rôznych tvarov a veľkostí. U staršieho z dvojice policajná hliadka preverovala iné podozrenie, keď v tom čase mali pri sebe tašky s ukradnutými soškami. Ako k nim obaja muži prišli, už museli vysvetliť na policajnom útvare. Krádežou sošiek z hrobov poškodili o približne 312,-€ minimálne desiatich majiteľov. Vyšetrovateľ obidvoch podozrivých obvinil zo zločinu krádeže. 18 ročného muža zo Zvolena polícia stíha na slobode a 34 ročného zo Šulekova na základe príkazu súdu polícia už eskortovala do výkonu väzby. Za krádež na mieste požívajúcom pietu hrozí v zmysle zákona väzenie na tri až desať rokov.


Identifikačné údaje z platobných kariet neposkytujte nikomu!

Vyšetrovateľ obvinil 21 ročného Hlohovčana z prečinu neoprávneného použitia elektronickej platobnej karty. Jeho známy mu dobrovoľne poskytol údaje z karty za účelom vybavenia finančnej transakcie. Obvinený však tieto informácie využil vo svoj prospech. Hoci išlo len o malú sumu, ktorú z jeho účtu previedol, za takýto trestný čin je možné uložiť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.


Vlámal sa do pohostinstva

Polícia vypátrala páchateľa, ktorý sa vlámal do pohostinstva v obci Veselé. Ešte v mesiaci február odtiaľ odcudzil LCD televízor, niekoľko fliaš alkoholu, vyše 100 krabičiek cigariet, sladkosti a 160€ v hotovosti. V pondelok polícia obvinila z prečinu krádeže 25 ročného muža z Bieleho Kostola, ktorému teraz hrozí dvojročné väzenie.

Dátum: 14.5.2010

Dopravná nehodovosť v mesiaci apríl. Alkohol za volantom

Polícia v Trnavskom kraji zaznamenala v apríli 131 dopravných nehôd a teší nás ich pokles oproti vlaňajšku až o 70. Najviac ich bolo v okrese Dunajská Streda - 32, v okresoch Trnava a Galanta po 27, v Piešťanoch 16 a v Senici 15. Vo všetkých okresoch bol zaznamenaný pokles v počte dopravných nehôd.

V mesiaci apríl zomreli na našich cestách traja ľudia, vlani ich bolo 6. Dve osoby zomreli v okrese Dunajská Streda a jedna v okrese Skalica. Ťažké zranenia utrpelo 9 osôb a 58 sa zranilo ľahko. V porovnaní s vlaňajším rokom boli následky dopravných nehôd miernejšie vo všetkých ukazovateľoch.

V trinástich prípadoch zohral pri nehodách úlohu alkohol, z toho najviac v okrese Dunajská Streda, pri piatich dopravných nehodách a v okrese Galanta pri štyroch. Najviac nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel, chodci zavinili 5 a cyklisti 3 nehody. Hlavnou príčinou bolo porušenie základných povinností vodiča, nedovolená rýchlosť a nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami.

Polícia vykonala v mesiaci apríl množstvo dopravno-bezpečnostných akcií zameraných na dodržiavanie predpisov v cestnej premávke. V rámci Trnavského kraja sme odhalili až 404 vodičov pod vplyvom alkoholu, t.j. 13 na každý deň. Z toho vodičov motorových vozidiel si sadlo za volant po požití alkoholu 162 a cyklistov 242. Toto sú čísla, ktoré polícia odhalila. Koľko opitých vodičov sa však nepodarilo odhaliť, zostáva otázkou.

Dátum: 14.5.2010

Páchateľ lúpeže skončil za mrežami

Polícia vypátrala páchateľa, ktorý lúpežne prepadol 89 ročného muža. Minulý týždeň v popoludňajších hodinách chcel ísť na WC v priestoroch železničnej stanice v Hlohovci. Tu k nemu pristúpil páchateľ a fyzicky na neho zaútočil. Obeti po páde na zem prehľadal vrecká, odkiaľ mu vzal peňaženku s 80,- €. Páchateľ pokračoval v útoku na muža v snahe ulúpiť mu aj prstene a následne ušiel. Už na druhý deň skončil podozrivý muž v rukách polície. Vyšetrovateľ obvinil 39 ročného Šulekovčana zo zločinu lúpeže a sudca už rozhodol o jeho väzobnom stíhaní. Za mrežami môže skončiť na 7 až 12 rokov.

Dátum: 6.5.2010

Vyhodnotenie týždennej dopravnej akcie

V rámci minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie na cestách Trnavského kraja bolo skontrolovaných 1886 vodičov. V rámci týždňa sa do akcie zapojilo 202 príslušníkov dopravnej polície. Z celkového počtu skontrolovaných sme zistili až 17 vodičov, ktorí požili alkohol pred jazdou. Najväčším alkoholovým previnilcom bol vodič nákladného auta, ktorému pri kontrole bolo nameraných až 3,16 promile.

Taktiež sme sa počas akcie zamerali aj na cyklistov, z ktorých dvanásť bolo pod vplyvom alkoholu. Okrem jazdy pod vplyvom alkoholu sme odhalili ďalších 1295 priestupkov v doprave, z ktorých 30 bolo vyriešených napomenutím, 1245 blokovým konaním a 19 oznámením na dopravný inšpektorát.

Polícia upozorňuje vodičov, aby dodržiavali maximálnu povolenú rýchlosť, jazdili podľa predpisov a tak predchádzali zbytočným krízovým situáciám a následným tragédiám.

Dátum: 3.5.2010

Polícia chytila dílera drog

Galantskí policajti odhalili dílera extázy. Po predchádzajúcom operatívnom rozpracovaní a za asistencie pohotovostného policajného útvaru vykonali v piatok domovú prehliadku v Horných Salibách. Počas prehliadky zadržali podozrivého muža, ktorý v rodinnom dome prechovával a následne distribuoval túto drogu. Nasadené policajné psy odhalili ukryté drogy na viacerých miestach. Polícia v dome zaistila najmenej 930 dávok extázy, ktorej hodnota na čiernom trhu je približne 6 tisíc €.

Vyšetrovateľ 42 ročného muža z Horných Salíb obvinil zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a podal prokurátorovi návrh na vzatie obvineného do väzby. Za drogovú trestnú činnosť v takomto rozsahu hrozí obvinenému štyri až desať ročné väzenie.

Dátum: 30.4.2010

Polícia obvinila v utorok z drogovej trestnej činnosti 30 ročného Seničana. Koncom roka muža skontrolovala hliadka polície, pričom u neho našla dve jednorazové dávky heroínu, čo potvrdila aj vykonaná expertíza. Na základe jej výsledkov poverený príslušník vyšetrovaním muža obvinil z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, za čo mu teraz hrozí až trojročné väzenie.

Polícia obvinila v pondelok z trestného činu krádeže 25 ročného Trnavčana a 26 ročného mladíka bez trvalého pobytu. V Piešťanskom hypermarkete v tento deň mladíci po vzájomnej dohode odcudzili 166 balení prezervatívov v hodnote 432 €. Tie si vložili do prineseného batohu a bez zaplatenia chceli z obchodu odísť. Tu ich však zadržal pracovník SBS a privolal policajnú hliadku. Za krádež im teraz hrozí až dvojročné väzenie.


V priebehu pol hodiny jedna policajná hliadka riešila dvoch podnapitých cyklistov. Vo Veľkých Kostoľanoch krátko po 14 hodine včera zastavila a skontrolovala 48 ročného cyklistu z tejto obce. Počas kontroly muž javil známky opitosti a preto bol podrobený dychovej skúške. Pri nej mu bola nameraná hodnota 1,77 promile.

Druhého previnilca hliadka zastavila v Chtelnici približne o 14:30 hodine. Ten už na pohľad ťažko zvládal jazdu na bicykli a bol nepredvídateľný pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri kontrole a vykonanej dychovej skúške mu policajti namerali až 2,27 promile. Obom previnilcom policajti zakázali s okamžitou platnosťou ďalšiu jazdu a bola im každému udelená pokuta vo výške 200 €.

Dátum: 28.4.2010

Falošný elektrikár

Polícia už opakovane v krátkom období zaznamenala prípad falošného elektrikára. V utorok ráno sa pod zámienkou kontroly elektrických rozvodov dostal do domu 80 ročnej ženy z Trnavy. Tu ju požiadal o rozmenenie hotovosti, pričom si všimol, kde si žena odkladá svoje peniaze. Potom zamestnal ženu v dielni pridržaním skúšačky, pričom jej za ten čas odcudzil približne 600 €. Polícia na základe získaného popisu začala po páchateľovi intenzívne pátranie.

Upozorňujeme najmä starších ľudí, aby sa nedali oklamať rôznymi podvodníkmi a cudzích ľudí nevpúšťali do svojich príbytkov.

Dátum: 26.4.2010

"Nafúkalo" až 50 vodičov

V rámci Týždňa bezpečnosti na cestách sa do kontroly zapojilo 492 policajtov Trnavského kraja. Od pondelka do nedele skontrolovali 3654 vodičov na požitie alkoholu, pričom v 50-tich prípadoch zistili jeho požitie. Pozitívne dychové skúšky vyšli 37 cyklistom a 13 vodičom motorových vozidiel. Do cestnej premávky sa teda pod vplyvom alkoholu vydal každý 73. vodič či už motorového alebo nemotorového vozidla. Najvyššiu hodnotu alkoholu namerali policajti cyklistovi, až 2,16mg/l. Okrem jazdy pod vplyvom alkoholu odhalili príslušníci polície ďalších 1752 priestupkov v doprave.

Počas uplynulého týždňa sa v našom kraji stalo 12 dopravných nehôd, pričom žiadna osoba nebola usmrtená, 1 sa zranila ťažko a 9 osôb ľahko.

Dátum: 13.4.2010

Chytili ich pri krádeži

Polícia obvinila z prečinu krádeže dvoch mužov, ktorí sa pokúsili vlámať do potravín v obci Madunice. 11. apríla v noci sa vkradli do dvora predajne a priamo pri páčení dverí do obchodu ich niekto vyrušil. Páchatelia sa dali na útek, no stihli preliezť len oplotenie. Dvaja muži, otec so synom, ich vzápätí chytili. Zlodejov do príchodu polície obmedzili na osobnej slobode. Páchatelia spôsobili majiteľke škodu na zariadení vo výške 100,-€. 29 ročný Maduničan a 30 ročný muž z Leopoldova skončili v cele policajného zaistenia s návrhom na väzobné stíhanie. Obidvom, už v minulosti trestaným mužom, hrozí väzenie na dva roky.


Za vydieranie skončil vo väzbe

Piešťanskí policajti obvinili z prečinu vydierania 44 ročného muža z Drahoviec. Koncom marca žiadal od 29 ročného muža výhražným spôsobom 100,-€. Svoje vyhrážky neváhal vzniesť dokonca na cintoríne počas prebiehajúceho pohrebu. Pod hrozbami žiadal peniaze aj od rodinných príslušníkov poškodeného. Napokon mu poškodený časť peňazí odovzdal a prípad oznámil na polícii. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie, ktorý sudca akceptoval a polícia ho už eskortovala do väzby. Za vydieranie je možné podľa zákona uložiť väzenie na dva až šesť rokov.

Dátum: 8.4.2010

Takmer každý druhý vodič počas sviatkov spáchal priestupok

Počas uplynulých sviatkov polícia v Trnavskom kraji vykonala viacero dopravno-bezpečnostných akcii zameraných na rýchlosť jazdy, dodržiavanie zákazu požívania alkoholu pred alebo počas jazdy ako i na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.

Policajti počas troch dní na cestách skontrolovali 2031 účastníkov cestnej premávky. Pri cestných kontrolách bolo zistených 913 priestupkov. Polícia odhalila 469 prípadov prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. Zadržala 53 vodičských preukazov, z tohto jeden za prekročenie rýchlosti a štyri za požitie alkoholu. Ostatné boli zadržané z dôvodu insolventnosti vodiča na mieste. Policajti vybavili 64 priestupkov dohovorom, 9 priestupkov oznámili na správne konanie a 372 priestupkov bolo vybavených na mieste v blokovom konaní.

Počas sviatkov na cestách Trnavského kraja nebola zaznamenaná žiadna tragická nehoda.

Dátum: 6.4.2010

Dopravná nehoda
Dnes o 10.25 hod. došlo k havárii na ceste z obce Veľké Úľany do Sládkovičova. Vodič nákladného auta pri vyhýbaní sa oproti idúcemu vozidlu vyšiel mierne v ľavotočivej zákrute na pravú krajnicu vozovky, kde dostal rýchly defekt na pravé zadné koleso. V dôsledku defektu, odstredivej sily v zákrute a hmotnosti prevážaného materiálu následne prišlo k prevráteniu auta na pravý bok. Pri havárii sa na cestu vysypalo z ložnej plochy približne 16 ton piesku. Vodič bol namieste podrobený dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Pri nehode si spôsobil odreniny, ktoré mu boli jednorazovo ošetrené. Polícia cestu v mieste nehody uzavrela a dopravu viedla cez obchádzkové trasy.

Dátum: 1.4.2010

Cez internet vydieral chlapca, s ktorým sa poznal

Polícia vyšetruje zločin vydierania, z ktorého vyšetrovateľ obvinil 18 ročného muža z okresu Piešťany. Na diskusnom fóre žiadal od 16 ročného Piešťanca, s ktorým sa poznal, 50,-€. Vyhrážal sa mu, že ak mu peniaze nedá, tak ho zabije. Chlapec zo strachu peniaze prisľúbil, no ich odovzdanie pod rôznymi zámienkami odkladal. Napokon vydieračovi navrhol, že namiesto peňazí mu dá mobilný telefón. Ešte vlani pred Vianocami došlo k odovzdaniu telefónu, čím vznikla majiteľovi škoda 50,-€. Za zločin vydierania na mladistvom, ako na chránenej osobe, môže byť podľa zákona uložený trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Polícia by v tejto súvislosti chcela upozorniť najmä rodičov, aby viedli svoje deti k zodpovednému používaniu informačných technológií tak, aby sa nestali obeťami trestných činov. Cenné rady môžu občania nájsť v projekte www.zodpovedne.sk, na ktorom sa podieľa aj Ministerstvo vnútra SR.

Dátum: 31.3.2010

Nadnárodný preventívny projekt "TVOJA SPRÁVNA VOĽBA"

Od polovice marca beží na teritóriu Krajského riaditeľstva PZ v Trnave interaktívna tvorivá dielňa "Tvoja správna voľba". Ide o projekt, ktorý predložilo Prezídium Policajného zboru v rámci programu Európskej komisie "Predchádzanie a boj proti trestnej činnosti".

Hlavným cieľom projektu je snaha o zníženie trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok a informovanie o škodlivosti ich užívania so zameraním na tabak, alkohol a marihuanu. Projekt je určený pre deti vo veku 9 - 10 rokov. Využíva inovatívne prístupy práce s deťmi v prevencii kriminality formou interaktívnej tvorivej dielne. Na projekte participuje aj Česká republika.

Do projektu sa zapojí 40 miest v rámci Slovenskej republiky a 20 miest v Moravskosliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike. Realizuje ho 120 vyškolených lektorov. Celkovo sa projektu zúčastní 28 650 detí, pričom na Slovensku sa predpokladá účasť približne 19 750 detí a v Českej republike 8 900 detí.

V rámci Trnavského kraja očakávame, že výstavy sa zúčastní okolo 2000 detí, zhruba po 500 z miest Senica, Trnava, Galanta a Dunajská Streda.

Budúci týždeň sa výstava presťahuje zo Senice do Trnavy a vo štvrtok, 8. apríla o 10.00hod. Vás srdečne pozývame na slávnostné otvorenie interaktívnej tvorivej dielne "Tvoja správna voľba" v objekte bývalého Tatraskla, v Trnave na Trhovej 2 (zasadačka na 1. poschodí).

Dátum: 28.3.2010

Vyhodnotenie bezpečnostného opatrenia

Počas bezpečnostných opatrení, ktoré polícia prijala v súvislosti s dnešným futbalovým stretnutím medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava, nedošlo k závažnému narušeniu verejného poriadku a polícia mala celú situáciu pod kontrolou. Oba sprievody fanúšikov Slovana Bratislava na i zo štadióna prebehli bez komplikácií. Pri služobnej činnosti sa zranili dvaja policajti, ktorí sa podrobili jednorazovému ošetreniu.

Krátko po začatí stretnutia bol predvedený na políciu jeden fanúšik Slovana, ktorý sa dopustil priestupku proti verejnému poriadku, za ktorý mu bola uložená bloková pokuta. Podobne bol riešený po ukončení stretnutia aj jeden 15 ročný fanúšik z Trnavy. Polícia tiež zaznamenala jeden trestný čin výtržníctva, ktorého sa dopustil 19 ročný Cíferčan a jeden doposiaľ neznámy trestný čin poškodzovania cudzej veci, zapálenie sedadiel na štadióne.

"Môžem skonštatovať, že bezpečnostné opatrenia boli účinné," uviedol zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave, plk. Mgr. Peter Müller.

Dátum: 25.3.2010

Dopravná nehoda na D1

Dnes o 09.00 hod. došlo k dopravnej nehode na diaľnici D1 v smere na Bratislavu. Osobné auto VW Passat s rakúskym evidenčným číslom dostalo defekt a zostalo stáť v pravom jazdnom pruhu. Za ním sa pohyboval rumunský kamión, ktorý zastavil, aby vzápätí mohol auto obísť. Do jeho návesu však narazil prichádzajúci druhý kamión. Náraz skrížil obidva kamióny po celej šírke diaľnice a stala sa tak neprejazdnou. Polícia okamžite zabezpečovala odklon vozidiel z diaľnice a bezpečnosť premávky. Asi po pol hodine bol sprejazdnený jeden jazdný pruh a o 11. 15 hod. bola diaľnica prejazdná v celej šírke. Pri nehode neutrpel žiaden z účastníkov zranenia a dychové skúšky na alkohol boli u všetkých vodičov negatívne. Vodičovi trenčianskeho kamióna, ktorý zrážku spôsobil, udelila polícia blokovú pokutu 150,-€. Na jeho vozidle vznikla škoda vo výške 50 tisíc € a na prvom kamióne 4500,-€.

Dátum: 23.3.2010

Polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia k futbalu

V súvislosti s nedeľňajším futbalovým stretnutím medzi mužstvami FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava pripravuje polícia bezpečnostné opatrenia. Z toho dôvodu budú v meste Trnava určité obmedzenia, ktoré musí polícia prijať, aby predišla narušeniu verejného poriadku. Dúfame preto, že občania prijmú tieto obmedzenia s pochopením, najmä po predošlých negatívnych skúsenostiach s nešportovým správaním fanúšikov.

V nedeľu, 28. marca, bude od 11.00 h približne do 17.00 h uzatvorená Kollárova ulica, od križovatky Kollárova-Dohnányho-Hospodárska po križovatku Kollárova- Halenárska.

Dátum: 19.3.2010

Policajti chytili mladíkov, ktorí kradli v Dechticiach

Polícia vypátrala páchateľov, ktorí majú na svedomí krádeže v Dechticiach. Začiatkom marca sa neznámi páchatelia vlámali do základnej školy. Z kotolne ukradli tašku s pracovným náradím a elektrickú vŕtačku. Dva dni na to sa vlámali do učebne informatiky, odkiaľ odcudzili 6 kompletných počítačových zostáv. Krádežou počítača, náradia a poškodením okien a mreží spôsobili škodu za 3970,-€. Krátko na to násilím vnikli páchatelia aj do areálu miestnej materskej školy. Vtedy neukradli nič a poškodili len visiaci zámok na sklade. Na ďalší pokus sa však cez areál škôlky dostali do hospodárskej budovy dechtickej fary. Odtiaľto si páchatelia odniesli krovinorez a iné náradie v hodnote 355,-€. Na základe operatívnych poznatkov polícia páchateľov zakrátko vypátrala spolu aj s nakradnutými vecami. Podozrivými sú len 17 a 22 roční mladíci z Dechtíc, ktorých polícia už obvinila z prečinu krádeže. Trestná sadzba za takýto skutok je odňatie slobody na tri roky, u mladistvého polovičný trest. Ukradnuté veci sa dostanú späť do rúk ich majiteľom.

Dátum: 18.3.2010

Vlamači skončili v rukách polície

Hliadka PMJ v stredu zadržala krátko po čine dvoch vlamačov. V Hornej Krupej približne o 2 hodine v noci sa páchatelia vlámali do miestnych potravín. 40 ročný Trnavčan na obchode rozbil železnou rohožou sklo na výklade. Z regálov vybral 3 fľaše alkoholu, 31 krabičiek rôznych značiek cigariet, viacero konzerv, 5 párov ponožiek a približne deväť €. 22 ročný spolupáchateľ, ktorý ukradnutý tovar nakladal do auta, ho čakal pred obchodom. Po krádeži obaja s odcudzeným tovarom nasadli do auta a odišli smerom na Trnavu, kde ich už zastavila policajná hliadka. V aute bol nájdený všetok odcudzený tovar a mladíci boli na mieste zadržaní. Polícia oboch mužov obvinila z prečinu krádeže, za ktorí im hrozí až dvojročné väzenie.


Policajti chytili páchateľa tesne po krádeži

Policajná hliadka zadržala tesne po krádeži páchateľa, ktorý sa vlámal do auta. V utorok (16.3.) rozbil sklo na osobnom aute Ford Focus, ktoré bolo odparkované na Štefánikovej ulici v Trnave. Páchateľ odtiaľ odcudzil vreckový počítač s GPS navigáciou, čím spôsobil majiteľovi z Talianska škodu vo výške 212,-€. Policajti podozrivého muža vzápätí chytili aj s ukradnutou navigáciou. Výsluchmi a ďalším policajným vyšetrovaním bolo zistené, že zadržaný muž má na svedomí viacero podobných krádeží. Počas uplynulého víkendu sa vlámal aj do auta na Zelenom kríčku a na Vajanského ulici. Podozrivý je aj z krádeží vlámaním do dvoch áut z decembra a februára. Páchateľ spôsobil majiteľom škodu za minimálne 1270,-€. Príslušník polície obvinil z prečinu krádeže 22 ročného Trnavčana a spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie. Vzhľadom na to, že v minulosti bol za takýto skutok už odsúdený, hrozí mu trojročné väzenie.

Dátum: 12.3.2010

Trnavskí kriminalisti koncom uplynulého roka našli u 27 ročného mladíka z Trnavy drogy. Počas bezpečnostnej prehliadky v obci Zeleneč ho vyzvali, aby dobrovoľne vydal nelegálne držané veci. Výzvu uposlúchol a z vrecka vybral igelitové vrecúško so sušenou rastlinou. Mladíkovi policajti drogy zaistili a zaslali na skúmanie. Expertíza potvrdila, že ide o dve plnohodnotné dávky marihuany. Nakoľko mladík u seba prechovával zakázanú drogu dopustil sa trestného činu, za čo mu teraz hrozí až trojročné väzenie.


Vyšetrovateľ v stredu obvinil zo zločinu lúpeže 25 ročného mladíka z Piešťan. V utorok podvečer obvinený v rodinnom dome v Piešťanoch napadol svoju 48 ročnú matku. Pod hrozbou násilia požadoval od nej peniaze, avšak žena mu ich odmietla dať. Syn na to vystupňoval svoje agresívne správanie a mamu fyzicky napadol. Na to po príchode zakročil jeho 57 ročný otec, ktorý ho od nej odtlačil. Privolaná hliadka muža na mieste obmedzila na osobnej slobode a predviedla na policajnú stanicu. Vyšetrovateľ ho obvinil zo spáchania trestného činu a spracoval návrh na väzbu, ktorý prokurátor neakceptoval a obvineného prepustil na slobodu. Mladíkovi teraz hrozí sedem až dvanásť ročné väzenie.


Polícia obvinila z prečinov ublíženia na zdraví a výtržníctva 15 ročného mladíka z Trnavy. V decembri na Vančurovej ulici v Trnave fyzicky napadol dvoch chlapcov. 15 ročnému mladíkovi zo Siladíc opakovanými údermi do hlavy spôsobil zranenia s dobou liečenia nad desať dní. Zároveň napadol aj 15 ročného Trnavčana, ktorému pri útoku nespôsobil žiadne zranenia. Polícia celý incident zadokumentovala a následne vzniesla útočníkovi obvinenie. Za jeho protiprávne konanie, nakoľko je mladistvý, mu teraz hrozí až 18 mesačné väzenie.


Nedajme zlodejom ani najmenšiu šancu

Polícia v utorok obvinila z prečinu krádeže 17 ročnú ženu z Topoľčian. V Trnave v miestnom hypermarkete využila v podvečer chvíľkovú nepozornosť 64 ročnej nakupujúcej Trnavčanky. Z neďalekého nákupného košíka jej odcudzila odloženú dámsku kabelku s kompletným obsahom ako peňaženka, peniaze, platobné karty, kľúče od bytu a pod. Obvinená sa po krádeži snažila obchod rýchlo opustiť, avšak za pokladňami ju zastavil pozorný pracovník ochrany. Vyzval ju, aby vrátila ukradnutú kabelku a privolal políciu. Hliadka na mieste vrátila poškodenej žene kabelku v hodnote 370 € a zadržanú ženu predviedla na políciu. Obvinenej teraz hrozí za krádež až dvojročné väzenie.

Dátum: 4.3.2010

Chodci a cyklisti, zvýšte opatrnosť na cestách!

Za uplynulé dva mesiace tohto roka zomrelo na cestách Trnavského kraja 7 osôb. Z nich boli až traja chodci a 1 cyklista. Ide o najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky a ich stret s autom býva nezriedka smrteľný, v tých lepších prípadoch končí ľahším či ťažším zranením. Podiel viny na takýchto nehodách majú tak vodiči motorových vozidiel, ako aj chodci a cyklisti. U vodičov sa stretávame najmä s neohľaduplnosťou, slabou predvídavosťou, nezriedka s agresivitou a nesprávnym spôsobom jazdy. Na druhej strane chodci a cyklisti zvyknú náhle vstúpiť do vozovky mimo priechodu pre chodcov, pohybujú sa po nesprávnej strane cesty a často pod vplyvom alkoholu. Polícia zaevidovala aj prípady, kedy auto zrazilo človeka dokonca sediaceho či ležiaceho na ceste. Cyklisti jazdia za zníženej viditeľnosti bez osvetlenia, bez ochranných prilieb a reflexných prvkov. Z policajných štatistík vyplynulo, že väčšina smrteľných dopravných nehôd s účasťou chodcov a cyklistov sa stala za zníženej viditeľnosti buď v skorých ranných hodinách alebo večerných či nočných hodinách. Vo väčšine prípadov boli chodci aj cyklisti pod vplyvom alkoholu.

Osobitnú pozornosť v prípade chodcov a cyklistov si zasluhujú najmä starší ľudia a deti. Jednak pre ich fyzické a zmyslové danosti a jednak, že vo väčšine prípadov u tejto kategórie účastníkov cestnej premávky osobitne absentuje znalosť pravidiel cestnej premávky. Starší ľudia majú zníženú schopnosť zrakového a sluchového vnímania, menšiu schopnosť sústredenia a predĺžený reakčný čas. V prípade detí ide najmä o impulzívne správanie, nedostatočnú motorickú koordináciu, nie sú schopné presne odhadovať vzdialenosti, majú zúžené zorné pole. Preto by mali byť vodiči motorových vozidiel voči tejto skupine osôb obzvlášť vnímaví.

Polícia by v stručnosti chcela odporučiť vodičom, chodcom a cyklistom zopár praktických rád.


VODIČI MOTOROVÝCH VOZIDIEL:
- počas jazdy za zníženej viditeľnosti venujte zvýšenú pozornosť najmä pravej strane vozovky, z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu chodcov a cyklistov,
- zvýšenú pozornosť venujte najmä priechodom pre chodcov a to hlavne pri školách, zastávkach MHD, pri jazde pri zaparkovaných autách pozdĺž cesty,
- dodržiavajte dostatočný bočný odstup od chodcov a cyklistov pri ich obchádzaní,
- znížte, resp. prispôsobte rýchlosť jazdy v blízkosti priechodov pre chodcov, pri jazde za zníženej viditeľnosti, pri zastávkach MHD, školách,
- zvýšte pozornosť pri odbočovaní na vedľajšiu cestu - vodič nesmie chodcov ohroziť,

CHODCI:
- používajte vyznačené priechody pre chodcov, v maximálnej možnej miere používajte chodníky, rešpektujte svetelnú signalizáciu,
- za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,
- vyvarujte sa chôdzi po ceste mimo obce po krajnici, alebo po okraji vozovky pod vplyvom alkoholu,
- vyvarujte sa náhlym vstupom do vozovky, nepreskakujte zábradlia,

CYKLISTI:
- používajte za zníženej viditeľnosti počas jazdy na bicykli ustanovené osvetlenie,
- za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,
- cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci,
- nejazdite na bicykli po požití alkoholu, alebo iných návykových látok,
- nejazdite na bicykli dvaja vedľa seba a ani nevezte na bicykli ďalšiu osobu, psa, iný bicykel, nedržte sa iného vozidla.

Dátum: 5.3.2010

Polícia si posvietila na popíjajúcu mládež

Minulý piatok vykonali príslušníci polície v spolupráci s Mestskou políciou Trnava a úradom práce, sociálnych vecí a rodiny kontrolu v pohostinských zariadeniach. Zameraná bola na odhaľovanie požívania alkoholu mladistvými. 27 policajtov skontrolovalo 9 podnikov s predajom alkoholu. Dychovej skúške podrobilo 150 mladistvých osôb, pričom u 18-tich zistili požitie alkoholu s najvyššou nameranou hodnotou 0,88mg/l alkoholu. V týchto prípadoch polícia kontaktovala zákonných zástupcov, ktorí si prišli svoje deti prevziať. V jednom zariadení chýbala tabuľka o zákaze podávania alkoholu mladistvým osobám a tiež polícia odhalila nezákonné zamestnávanie. Tieto priestupky boli v zmysle zákona odstúpené na prejednanie kompetentným orgánom.

Dátum: 2.3.2010

Sľuboval okná, vzal peniaze a viac sa neukázal
Polícia v Hlohovci obvinila z prečinu sprenevery 46 ročného muža z Dunajskej Stredy. Ten ako živnostník ponúkal v minulom roku dodanie plastových okien a dverí. Od svojich klientov po dohode vyžiadal zálohovú sumu, za ktorú vystavil riadny účtovný doklad. Peniaze od nich zobral, avšak nevykonal žiadnu dohodnutú prácu a ani nedodal tovar. Keď ho klienti spätne kontaktovali, jeho telefón bol nedostupný. Zmluvu takto uzatvoril so ženou v Šulekove. Za dodávku a montáž piatich plastových okien vzal zálohu 900,-€. V obci Bojničky si za dodanie šiestich okien a dverí vzal zálohu 650,-€. V Dvorníkoch uzatvoril s klientom zmluvu na dodanie deviatich plastových okien a vzal zálohu 2000,-€. Muž tieto peniaze použil pre vlastnú potrebu. Za ich spreneveru mu hrozí teraz dvojročné väzenie.

Dátum: 1.3.2010

Včera vyhasol na ceste mladý život

Polícia vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v nedeľu (28.2.) o 06.30 v obci Dolná Streda. 19 ročný vodič zo Serede viedol osobné auto Volvo v smere na Galantu. Pri prechádzaní ľavotočivou zákrutou dostal šmyk a po viacerých nárazoch spôsobených zotrvačnosťou vozidla sa auto zastavilo na betónovom oplotení. Mladý vodič utrpel pri nehode ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Jeho 18 ročný spolujazdec, taktiež zo Serede, sa zranil ťažko a so zranení sa bude liečiť niekoľko týždňov. Presné príčiny dopravnej nehody určí ďalšie vyšetrovanie, podľa predbežných zistení svoju úlohu zohrala aj rýchla jazda.


Lúpil s pančuchou na hlave

Polícia obvinila zo zločinu lúpeže 19 ročného muža z Jelky. V sobotu, 27. februára, vošiel v dopoludňajších hodinách do predajne potravín v obci Jelka. S pančuchou na hlave a 30 cm kuchynským nožom žiadal od predavačky peniaze. Žena mu povedala, že pokladňa je uzamknutá, na čo jej muž prikázal, aby ju otvorila. Potom sa páchateľ na chvíľu vzdialil do predsiene, odkiaľ ho duchaplná predavačka vymkla. Následne z miesta činu a bez lupu odišiel. Polícia zakrátko zistila totožnosť podozrivého a našli sa tiež pančuchy a nôž z lúpeže. Vyšetrovateľ mladého muža už obvinil zo zločinu lúpeže, za ktorý je trestná sadzba väzenie na 7 až 12 rokov.


S ukradnutými bicyklami ďaleko nezašli

V cele policajného zaistenia skončili dvaja muži, ktorých tesne po krádeži chytili trnavskí policajti. V noci z piatka na sobotu vošli cez otvorené vchodové dvere do obytného domu na ulici Clementisa. Medzi 7. a 8. poschodím sa vlámali do komory, odkiaľ ukradli dva bicykle v hodnote 530,-€. Na základe oznámenia od občana polícia mužov aj s bicyklami zadržala. Poverený príslušník Policajného zboru obvinil dvoch Trnavčanov vo veku 31a 35 rokov z prečinu krádeže a porušovania domovej slobody a spracoval návrh na ich väzobné stíhanie. Obidvom, v minulosti už trestaným mužom, hrozí odňatie slobody na dva roky.


Zlodeja chytili nakupujúci

Z prečinu krádeže obvinila polícia 34 ročného muža z Trnavy, ktorý kradol v obchodnom dome. Z oddelenia koženej galantérie vzal spod pultu niekoľko pánskych peňaženiek v hodnote vyše 200,-€. Keď si to predavačka všimla, muž sa dal na útek. Zalarmovala ľudí, ktorí boli v obchodnom dome a tí zlodeja chytili. Zadržali ho až do príchodu policajnej hliadky. Keďže muž bol už v minulosti odsúdený za podobný trestný čin, polícia spracovala návrh na jeho väzobné stíhanie. Hrozí mu odňatie slobody na dva roky.

Dátum: 26.2.2010

Verejný opis veci

Polícia vyhlasuje verejný opis veci - prívesného vozíka nezistenej značky a výrobného čísla, nakoľko nie je známa totožnosť vlastníka.

Vozík striebornej farby je bez evidenčného čísla s plachtovou nadstavbou šedej farby. Je 390 cm dlhý a rozmery ložnej plochy sú 270 x 150 cm. Výška vrátane plachtovej nadstavby je 190 cm a výška plechových bočníc je 35 cm. Na kolesách sú pneumatiky zn. Transport rozmeru 165/70 R 13. Predmetný prívesný vozík bol dňa 3.12.2008 zaistený pri obhliadke miesta činu krádeže vlámaním v obci Madunice, na poľnej ceste za Družstevnou ulicou.

Poškodeného vyzývame, aby sa do šiestich mesiacov od tohto vyhlásenia prihlásil na Úrade justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trnave, Oddelenie všeobecnej kriminality - vysunuté pracovisko Piešťany, Krajinská cesta č. 5.

Dátum: 24.2.2010

Polícia zabránila vzniku marihuanovej plantáži

Na základe operatívneho rozpracovania a podozrenia z drogovej trestnej činnosti vykonali naši policajti včera (utorok) prehliadku priestorov v jednej trnavskej firme. Všimli si odchádzajúce auto, ktorého vodič v jej blízkosti vyhadzoval z auta asi 50 rastlín marihuany. Tohto muža a tiež rastliny polícia zaistila. Následne vykonali prehliadku lodného kontajnera, ktorý sa nachádzal v areáli firmy. V ňom našli kompletné zariadenie na hydroponické pestovanie rastlín. Podľa zistení polície bolo toto zariadenie určené na nelegálne pestovanie marihuany. Týmto zásahom polícia zabránila vzniku marihuanovej plantáži v našom regióne.

Dátum: 23.2.2010

Posprejovali takmer celú obec

Polícia vyšetruje poškodzovanie cudzej veci v Malženiciach (okr. Trnava). V noci zo soboty na nedeľu postriekali páchatelia farebnými sprejmi množstvo objektov v obci. Rôznym nápisom a obrazcom sa nevyhlo asi 15 dopravných značiek, niekoľko plotov rodinných domov, lavičky v parku, autobusová zastávka, obecný úrad, poľovnícka chata a iné objekty. Páchatelia svojim konaním spôsobili škodu vyššiu ako 400,-€. Polícia zakrátko vypátrala dve dvadsaťročné ženy, ktoré sú z tohto skutku podozrivé. V ich konaní nemalú úlohu zohral aj alkohol. Ak niekto poškodí cudziu vec postriekaním alebo pomaľovaním, hrozí mu za to jednoročné väzenie, v prípade väčšej škody, trojročné.

Dátum: 23.2.2010

Polícia zadržala šesťnásobného vlamača

Piešťanskí policajti v sobotu v skorých ranných hodinách zadržali priamo pri krádeži 25 ročného Trnavčana. Krátko pred druhou hodinou v noci polícia obdržala signál o narušení objektu pohostinstva v Piešťanoch. Po príchode na miesto policajti zadržali mladíka na vrchnom poschodí pohostinstva a následne ho eskortovali na policajnú stanicu. Po predložení dôkazov sa zadržaný priznal aj k predchádzajúcim štyrom vlámaniam do tohto pohostinstva a zároveň sa priznal aj k vlámaniu do pohostinstva v obci Banka. Z podnikov spravidla vždy odcudzil peniaze a cigarety, čím spolu spôsobil celkovú škodu 3.559,-€. Zároveň policajti zistili, že muž mal byť už vo výkone trestu pre predchádzajúcu majetkovú trestnú činnosť a preto ho po výsluchoch eskortovali priamo do väzenia. Za opakované krádeže mladíkovi teraz hrozí ďalšie trojročné väzenie, ktoré sa však môže zvýšiť pre jeho trestnú minulosť.

Dátum: 19.2.2010

Policajný vyšetrovateľ obvinil z prečinu úverového podvodu 28 ročnú ženu z Hlohovca. V predajni s elektrospotrebičmi uzatvorila úverovú zmluvu, na základe ktorej si kúpila televízor v hodnote 830,-€. Zaviazala sa, že ho bude splácať po dobu tridsiatich mesiacov, no zaplatila len prvú splátku. Počas vyšetrovania vyšlo najavo, že žena pri uzatváraní zmluvy uviedla ako svojho zamestnávateľa spoločnosť, v ktorej síce pracovala, no len na dobu určitú. Neskôr prestala úver splácať a za podvod jej teraz hrozí väzenie na dva roky.


Obvineniu z prečinu ublíženia na zdraví a výtržníctva čelí 18 ročný mladík z Moravian nad Váhom. V Piešťanskom bare najprv slovne a potom aj fyzicky napadol iného mladého muža. Udieral ho päsťami do tváre a čelom ho udrel do nosa. Napadnutý mladý muž musel byť ošetrený v nemocnici, kde zistili, že má zlomené nosové kosti. Útočníkovi hrozí teraz väzenie na tri roky.


Chceli si zafajčiť marihuanu, no pristihla ich policajná hliadka. 27. januára si traja mladíci z Očkova kúpili vo Vrbovom 9 dávok marihuany. Mali v pláne drogy ihneď po zakúpení skonzumovať. Prv než sa im to podarilo, ich na aute Kia zastavila a kontrolovala policajná hliadka. Mladíci (17,18,21) drogy dobrovoľne vydali a za prechovávanie omamnej látky pre vlastnú potrebu im hrozí trojročné väzenie.


Poverený príslušník policajného zboru obvinil z prečinu krádeže 26 ročného Trnavčana. Podozrivý je z toho, že sa 10. februára v obedňajších hodinách v Trnave vlámal do predajného stánku s pečivom. Z pokladnice ukradol 76,-€ a rozbitím okna spôsobil škodu za 58,-€. Pretože muž bol aj v minulosti za podobný trestný čin odsúdený, hrozí mu väzenie na tri roky.


Polícia v Piešťanoch obvinila 47 ročného muža z Liptovského Hrádka z prečinu zatajenia veci. 59 ročná žena z Drahoviec omylom previedla sumu 340,-€ na iný účet, než pôvodne chcela. Finančná inštitúcia vyzvala majiteľa účtu, aby čiastku vrátil, nakoľko nebola určená jemu. Muž tak neurobil a vystavil sa tým trestnému stíhaniu, za čo mu môže hroziť jednoročné väzenie.


V utorok hliadka PMJ KR PZ Trnava zadržala priamo pri čine páchateľa krádeže. V Trnave na Veternej ulici v skorých ranných hodinách sa vlámal do auta 37 ročný v minulosti už trestaný Trnavčan. Na aute rozbil okno a otvoril si dvere, pričom z palubnej dosky vypáčil autorádio s CD a MP3 prehrávačom. Priamo pri čine, ešte v aute, ho však pohotoví policajti zadržali a predviedli na políciu. Poverený príslušník mu následne vzniesol obvinenie pre trestný čin pokusu krádeže. Keďže nebolo pochýb o jeho protiprávnom konaní a v minulosti už bol trestaný, poverený príslušník spracoval návrh na väzbu. Následne ho sudca OS v Trnave odsúdil na 12 mesiacov odňatia slobody.

Dátum: 5.2.2010

Polícia v nedeľu obvinila z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi v minulosti už trestaného 24 ročného muža z Hlohovca. Policajná hliadka v októbri na Pribinovej ulici v Hlohovci u neho našla a zaistila igelitové vrecko so sušenou rastlinou a kovovú fajku na užitie drogy. Vykonaná expertíza jednoznačne určila, že muž mal pri sebe tri dávky marihuany. Na základe výsledkov expertízy vyšetrovateľ muža obvinil. Za drogovú trestnú činnosť mu teraz hrozí až trojročné väzenie.


Trnavskí kriminalisti v spolupráci s Národnou protidrogovou jednotkou PPZ vo štvrtok /4. 2./ vo večerných hodinách vykonali domovú prehliadku v obci Majcichov. Pri nej zadržali 38 ročnú ženu Vietnamskej národnosti, podozrivú z drogovej trestnej činnosti. Počas domovej prehliadky kriminalisti našli na povale domu prispôsobené priestory na pestovanie marihuany. V miestnosti sa nachádzalo vybavenie na indoorové pestovanie (ventilátory, automatické zavlažovanie, svietidlá, výbojky,...). Zároveň v štyroch kontajneroch bolo 457 kusov 8 až 10 cm sadeníc a 181 kusov 25 až 40 cm rastlín marihuany. Polícia zadržanú marihuanu ako aj technologické vybavenie podrobí ďalšiemu skúmaniu. Za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držanie a obchodovanie s nimi v takomto rozsahu páchateľovi hrozí štyri až desať rokov väzenia.


foto foto foto foto

Polícia včera večer pred 21:00 hod. prijala oznámenie o poškodení mýtnej brány. Na ceste č. I/61 medzi Trakovicami a Žlkovcami v smere na Piešťany (okr. Hlohovec) podpálil neznámy páchateľ zariadenie na mýtnej bráne. Skrinku s hardvérom elektronického zariadenia najskôr vylomil, polial horľavou tekutinou a následne podpálil. Škoda na zariadení je približne 30 tisíc €. Vyšetrovateľ skutok kvalifikoval ako poškodzovanie a ohrozovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za ktorý hrozí páchateľovi až päťročné väzenie.

Dátum: 28.1.2010

Piešťanskí policajti vypátrali a obvinili z trestného činu krádeže 15 ročnú dievčinu z Piešťan. Začiatkom decembra počas upratovacích prác využila chvíľkovú neprítomnosť 79 ročného Piešťanca a z obývačky zo sekretára mu odcudzila peňaženku. V nej mal muž odložených 500 €, pričom na jej krádež prišiel až na druhý deň. Za jej čin, ako mladistvej, teraz hrozí väzenie až na jeden rok.


Hliadka polície v pondelok bezprostredne po čine zadržala a obvinila z prečinu krádeže 22 ročného Piešťanca. Ten sa v tento deň v nočných hodinách vlámal do jednej z piešťanských reštaurácií. Tu spoza barového pultu odcudzil cigarety rôznych značiek, pričom na ukradnutom tovare spôsobil škodu vo výške 143 €. Pri krádeži priamo v podniku bol však vyrušený priamo majiteľom, ktoré alarm upozornil na neželaného zákazníka. Keďže obvinený už bol v minulosti odsúdený za krádež, hrozí mu teraz väzenie na šesť mesiacov až tri roky.


Polícia v utorok obvinila z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia 22 ročného mladíka z Trnavy. Počas vianočných sviatkov v Trnave riadil auto zn. BMW, pričom príslušníci PMJ KR PZ v Trnave ho zastavili a vykonali dopravnú kontrolu. Vodiča vyzvali aby predložil doklady potrebné k vedeniu vozidla, čo on však neurobil. Počas kontroly zistili, že mu bol vodičský preukaz v roku 2009 zadržaný a zároveň, že má uložený právoplatný zákaz činnosti viesť motorové vozidlá až na 36 mesiacov. Nakoľko tento zákaz porušil dopustil sa trestného činu, za ktorý mu teraz hrozí dvojročné väzenie.

Dátum: 28.1.2010

Reťazová dopravná nehoda


Dnes krátko po 9 hodine prišlo na diaľnici D 1 v smere Trnava - Bratislava v úseku 41 km k reťazovej dopravnej nehode približne 10 áut. Ihneď po príchode na miesto sme dopravu odklonili na výjazd Voderady a následne cez obce Hrnčiarovce, Kaplná a Blatné. Doprava bola späť na diaľnicu napojená na vjazde pre Sencom. Po odstránení havarovaných vozidiel a zdokumentovaní nehôd bola doprava riadne obnovená.


Poškodenie mýtnej brány

Polícia dnes v noci o 1:30 hod. prijala oznámenie od okoloidúceho vodiča o poškodení mýtneho zariadenia medzi obcami Blatná na Ostrove a Holice na Ostrove, v okr. Dunajská Streda. Doposiaľ neznámy páchateľ na troch miestach narezal kovovú konštrukciu zariadenia, ktorá sa naklonila smerom k vozovke a ohrozovala v jenom jazdnom pruhu prejazd nákladných vozidiel. Polícia od tohto času a na tomto mieste usmerňovala a riadila dopravu. Prípad bol kvalifikovaný ako prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, kde je v zmysle trestného zákona stanovená trestná sadzba odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Dátum: 22.1.2010

Polícia v pondelok vypátrala a obvinila z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia 23 ročného mladíka z Hlohovca. Ten aj napriek tomu, že riadne prevzal právoplatný nástup do výkonu trestu, v stanovený deň nenastúpil. Tým sa dopustil ďalšej trestnej činnosti, za čo mu teraz hrozí zvýšenie trestu až o jeden rok. Polícia muža po vykonaní procesných úkonov eskortovala do väznice.


Piešťanskí policajti v stredu krátko po čine vypátrali a obvinili z krádeže dvojicu mladíkov z Piešťan. 15 ročný Piešťanec a 17 ročný Sokolovčan v stredu po vzájomnej dohode vošli do kaplnky kostola na ul. Winterovej v Piešťanoch. Tu si všimli voľne stojacu drevenú pokladničku, ktorú zobrali do rúk a celú ju aj s peniazmi odcudzili. Krádežou pokladničky s nezisteným množstvo peňazí Farskému úradu v Piešťanoch spôsobili škodu 133 €. Vyšetrovateľ už oboch mladíkov obvinil z trestného činu krádeže. Páchateľovi za krádež na mieste požívajúcom všeobecnú úctu hrozí tri až desaťročné väzenie, avšak obvineným mladistvým polovica z tejto sadzby.


Policajná hliadka v Piešťanoch v nedeľu krátko pred polnocou spozorovala muža, ktorý sa snažil odcudziť auto. Na vozidle mal stiahnuté všetky štyri okná a s vozidlom sa snažil odísť. Počas toho ako sa k nemu policajti približovali vyskočil z auta a dal sa na útek, avšak krátko na to ho chytili. Pri následnej obhliadke auta kriminalistický technik zaistil náradie a pomôcky, ktoré ku krádeži chcel využil. Vyšetrovateľ muža obvinil z pokusu krádeže a poškodzovania cudzej veci a spracoval návrh na väzbu. Za jeho konanie mu teraz hrozí až trojročné väzenie.


Polícia v stredu obvinila z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi 27 ročného muža z Trnavy. Trnavskí kriminalisti v septembri na Zelenečskej ulici v Trnave u neho našli a zaistili igelitové vrecko so sušenou rastlinou. Vykonaná expertíza jednoznačne určila, že muž mal pri sebe tri dávky marihuany. Na základe výsledkov expertízy vyšetrovateľ muža obvinil. Za drogovú trestnú činnosť mu teraz hrozí až trojročné väzenie.

Dátum: 8.1.2010

Polícia vo štvrtok obvinila z trestného činu krádeže vlámaním a porušovania domovej slobody 36 ročného Trnavčana. Koncom decembra obvinený vypáčil dvere vedúce do pivnice na Hospodárskej ulici v Trnave. Z nej odcudzil rôzne rybárske potreby, športové náčinie, lyžiarsku výstroj a potraviny. 36 ročnému Trnavčanovi spôsobil škodu vo výške 2.200 €. Za to mu teraz hrozí až dvojročné väzenie.


Polícia v utorok obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 43 ročného muža z Dolného Lopašova. V roku 2008 obvinený riadil auto zn. Škoda vo Vrbovom, kde pri jazde zrazil 53 ročného chodca z tejto obce. Tomu nárazom spôsobil zranenia, s ktorých sa liečil tri týždne. Pri dychovej skúške bolo vodičovi v dychu nameraných 1,52 promile. Tým, že riadil auto pod vplyvom alkoholu sa dopustil sa trestného činu, za čo mu teraz hrozí väzenie až na jeden rok.


Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu, ktorá sa stala na Nový rok v Piešťanoch. Na Žilinskej ulici krátko pred 19.00hod. náhle vbehla chodkyňa, z radu za sebou stojacich áut, do jazdnej dráhy sanitky. Vodič už zrážke nedokázal zabrániť, následkom čoho 63 ročná žena z Ostrova utrpela smrteľné zranenia. Vrtuľníkom bola prevezená do nemocnice, kde zraneniam podľahla. 62 ročného vodiča sanitky polícia podrobila dychovej skúške s negatívnym výsledkom.

Dátum: 4.1.2010

Silvester bez závažných trestných činov

Polícia v Trnavskom kraji nezaznamenala počas Silvestrovskej noci závažné trestné činy. V Piešťanoch policajti riešili prípad ublíženia na zdraví, kedy páchateľ napadol nožom muža, avšak v tomto prípade nešlo o život ohrozujúce zranenie. Na policajnom oddelení v Piešťanoch skončil tiež mladík, ktorý pod vplyvom alkoholu hajloval pred barom.

V rámci celého kraja bola polícia zväčša privolávaná k menším ruvačkám a výtržnostiam a občania sa sťažovali na rušenie nočného kľudu.


Najnovší článok:

Bleskové správy jún - december 2010Celý článok | Počet komentárov: 17 | Pridať komentár | Informační e-mailVytisknout článek

Prehľadné menu
O nás
Hlavná stránka
Zoznam rubrík
Download
Weblinks
Ankety
Prehľad článkov

Kontakt
PodporteCustom Search

*****


SPRAVODAJSTVO:

Miesto pre anketuTento web bol vytvorený prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Neručím a nezodpovedám za vložené príspevky a obsah diskusií, rovnako nezodpovedám za porušovanie autorských a ani iných práv
používateľmi tohoto webu. Každý používateľ si je zodpovedný za svoje vložené príspevky. Používať tento web spôsobom, ktorý je v rozpore
so všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, je zakázané.
Vstupom na stránku vyjadrujete súhlas s Podmienkami používania.
Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Kopírovanie, obmieňanie, komerčné využívanie a šírenie ktorejkoľvek časti tejto stránky (vrátane fotografií a video záznamov) v akejkoľvek forme môže nasledovať
až po predchádzajúcom písomnom súhlase od prevádzkovateľa stránky.
Porušenie autorského práva sa stáva predmetom občianskoprávnej alebo trestno-právnej zodpovednosti.