phpRS
Dnešný dátum: 17. 06. 2018  Hlavná stránka ° Zoznam rubrík ° Download ° Linky ° Poradňa ° (Mini)Fórum Vitajte...Počasie

Kontakt:
Stránka Trnava Prednádražie I-II

Kontakt na autora:

prednadrazie @prednadrazie.sk


* Aby deti nezomierali...

Vydané dňa 06. 12. 2007 (5356 prečítaní)

Povinnosťou dospelých je vytvárať pre deti bezpečné prostredie. Až 50% úrazov detí sa stane v domácom prostredí.


Úraz sa stane behom chvíľky, jeho následky môžu byť trvalé, niekedy až smrteľné. Naša bolesť je oveľa väčšia, keď vieme, že úrazu sa dalo predísť.
Rodičia by nemali nechať bez dozoru deti do 3 rokov a deti mladšie ako 12 rokov by nemali nechať doma samé!

Pády z výšky

Dochádza k nim všade tam, kde dieťa môže spadnúť z vyvýšeného miesta. U novorodencov sú to hlavne prebaľovacie pulty a na pád stačí sekunda, keď sa otočíme za plienkou. Staršie deti padajú najčastejšie zo stoličiek, zo stolov, z poschodových postelí, zo schodov, z okna, na ihrisku z hojdačky, preliezačky atď. Najohrozenejšou časťou tela dieťaťa je pri tom hlava.
Najčastejšími sprievodnými prejavmi po úraze hlavy, ktoré vyžadujú lekárske ošetrenie sú: zmena nálady - apatia, alebo predráždenosť, spavosť, zvracanie alebo napínanie na zvracanie, porucha zraku, vo veľmi vážnych prípadoch až bezvedomie. Ak dieťa v dojčenskom veku vypadne z kočíka, spadne z prebaľovacieho stola alebo z postieľky, má ho vždy vyšetriť lekár!

Ostré predmety

Dieťa by nemalo mať nekontrolovaný prístup k nožom, vidličkám, nožničkám, skleneným predmetom, domácemu náradiu, k zbraniam, treba dávať pozor na ostré hrany nábytku, na pády do zasklených plôch. Zásuvky, umývačky riadu je možné zabezpečiť detskou poistkou.
Pri závažnom krvácaní veľká strata krvi môže ohroziť zraneného na živote. Cieľom prvej pomoci je zastaviť krvácanie, ošetriť čo najrýchlejšie nielen ranu, ale aj následné stavy, ktoré súvisia s veľkou stratou krvi, ako je šok alebo bezvedomie. Obviažte ranu pevne, nie však prituho. Nepoužívajte gumové škrtidlo! Ak sa v rane nachádza cudzie teleso, po bokoch ho obložte gázovými vankúšikmi a previažte tak, aby sa predmet nezatlačil do rany.

Otravy

Na Slovensku je ročne 1000 otráv detí, najviac otráv postihuje deti vo veku do 5 rokov. Sú to najčastejšie náhodné otravy požitím liekov, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, náplní do aróma lámp, jedo vatými rastlinami, drogami, alkoholom. Nebezpečné látky majú lákavé obaly a mnohokrát príjemnú vôňu. Všetky nebezpečné látky je potrebné zabezpečiť z dosahu detí! Skladujte ich v uzamknutých skrinkách a nedávajte ich do obalov od nápojov!
Záchranárom je treba podať čo najviac informácií o otrave, údaje o druhu a množstve prehltnutej látky ako aj o čase požitia jedu. Obal požitej látky nezahadzujte, je zdrojom informácií! Nesnažte sa vyvolať vracanie!

Popáleniny, obareniny

Takmer 200 popálených či obarených detí skončí ročne v nemocnici. Najohrozenejšie sú deti do 3 rokov, prevažujú obareniny. Sú to úrazy spôsobené obarením horúcou kávou, polievkou, horúcou vodou z vodovodného kohútika, horúcou platňou alebo rúrou, popáleniny ohňom atď.
Držadlá horúcich hrncov otáčajte smerom od okraja, rýchlovarné konvice by mali mať krátku šnúru mimo dosahu detí. Pri malých deťoch nepoužívajte obrusy! Ak je to možné horúca voda by mala mať ohrev nastavený na menej ako 54°C. Uprednostnite indukčné varné dosky, ktoré sú horúce len pod hrncom a rúry s elektronickým uzamykamím dvierok. K ohnisku dieťa nikdy neobliekajte do silónového oblečenia - je enormne horľavé a pri horení vzniká vysoká teplota. Nebezpečné je, že spočiatku nemusia pôsobiť dojmom, že ide o vážne poranenie. Ak má dieťa do 3 rokov popálenú celú hornú končatinu (9% povrchu tela), ide o stav ohrozujúci život. Neodkladne zahájte chladenie studenou tečúcou vodou aspoň 10-20 minút. U rozsiahlych popálenín sa nechladí celé telo, ale len postihnuté plochy na tvári, rukách, nohách. Nikdy neaplikujte žiadne masti, zásypy a iné!

Dusenie

Ak sa dieťa začne dusiť kúskom jedla alebo nejakým iným predmetom, napr. malou hračkou, a nie je schopné vykašlať ho samo, musíme čo najrýchlejšie zabrániť upchatiu dýchacích ciest. Dieťa do 4 rokov by nemalo konzumovať oriešky, cukríky a iné drobnosti, hrozí vdýchnutie!
Spôsob odstránenia prekážky závisí od veku dieťaťa, ide o povzbudenie ku kašľu, úder do chrbta alebo techniku stlačenia brucha (resp. u dojčiat do 1 roka stlačenie hrudníka). Vždy ihneď volať lekára!

Topenie

Malé dieťa nesmie zostať bez dozoru nielen pri záhradnom bazéne a inej vodnej nádrži, ale ani vo vani. Po topení je potrebné v prvom rade skontrolovať, či dieťa dýcha. Ak nedýcha, ale je hmatateľný pulz, je potrebné ihneď začať s umelým dýchaním z úst do úst. Po zastavení dýchania, sa krvný obeh zastaví za 2-4 min. Zastavenie prítoku okysličenej krvi do mozgu, vedie k nenávratnému poškodeniu mozgu. Po zastavení dýchania aj krvného obehu, sa musí začať s resuscitáciou, ktorá spočíva v priamej masáži srdca, kombinovanej s umelým dýchaním. Každý zachránený topiaci musí byť prevezený do nemocnice na pozorovanie!

Absolvujte kurz prvej pomoci, aby ste mohli plnohodnotne pomôcť! Pri všetkých vážnejších úrazoch zavolajte odbornú pomoc!

Dôležité telefónne čísla:
0850 111 313 - linka záchrany
112 - integrovaný záchranný systém
155 - rýchla zdravotná pomoc
150 - hasiči
O konktrétnych postupoch pri poskytovaní prvej pomoci sa poraďte s odborníkmi! Tento materiál je informačný.
Zdroj: Text je komplet prevzatý a publikovaný so súhlasom z www.dfsr.sk.
(c)
Detský fond Slovenskej republiky: www.dfsr.sk

Najnovší článok:

Bleskové správy jún - december 2010Celý článok | Počet komentárov: 39 | Pridať komentár | Informační e-mailVytisknout článek

Prehľadné menu
O nás
Hlavná stránka
Zoznam rubrík
Download
Weblinks
Ankety
Prehľad článkov

Kontakt
PodporteCustom Search

*****


SPRAVODAJSTVO:

Miesto pre anketuTento web bol vytvorený prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Neručím a nezodpovedám za vložené príspevky a obsah diskusií, rovnako nezodpovedám za porušovanie autorských a ani iných práv
používateľmi tohoto webu. Každý používateľ si je zodpovedný za svoje vložené príspevky. Používať tento web spôsobom, ktorý je v rozpore
so všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, je zakázané.
Vstupom na stránku vyjadrujete súhlas s Podmienkami používania.
Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Kopírovanie, obmieňanie, komerčné využívanie a šírenie ktorejkoľvek časti tejto stránky (vrátane fotografií a video záznamov) v akejkoľvek forme môže nasledovať
až po predchádzajúcom písomnom súhlase od prevádzkovateľa stránky.
Porušenie autorského práva sa stáva predmetom občianskoprávnej alebo trestno-právnej zodpovednosti.